پیش بینی درآمد ۸.۸ میلیارد دلاری مایکروسافت از اندروید در ۲۰۱۷

اگر پیگیر اخبار فناوری و دنیای تکنولوژی باشید، حتما از داستان استفاده غیرقانونی گوگل از کدها و پتنت های اوراکل، مایکروسافت و برخی دیگر هنگام خلق سیستم عامل های اندروید و کروم خبر دارید. و می دانید که این موضوع، تولید کنندگان ابزارهای اندرویدی را در اوضاع بدی گرفتار ساخته است. 

جدای از اینکه شرکت های استفاده کننده از سیستم عامل اندروید، در گیر و دار دادگاه و شکایت های پرخرج آن سهیم بوده اند یا خیر، اکنون برای استفاده از این سیستم عامل موبایل، باید با صاحبان پتنت های مورد استفاده در آن، تفاهمنامه های حق الامتیاز را امضا کنند. 

مایکروسافت به عنوان یکی از صاحبان حق عمده، تا کنون با بیش از ۲۰ کارخانه دار عمده اندرویدی، از جمله نامهای بزرگی چون HTC، سامسونگ و ال جی قرارداد امضاء کرده است. و اکنون بیش از ۸۰ درصد اسمارت فون های اندرویدی که در آمریکا فروخته می شوند و اغلب دستگاه هایی که در دیگر نقاط دنیا عرضه می شوند، تحت الزام این توافقنامه ها قرار دارند. 

Geoff Duncan از تحلیلگران دیجیتال ترندز در یک حساب سرانگشتی، می گوید اگر قرار باشد مایکروسافت به ازای هر دستگاه اندرویدی تنها یک دلار حق الامتیاز دریافت کند، تنها در سال جاری صاحب بیش از ۴۳۰ میلیون دلار سود بی دردسر خواهد بود. این در حالی است که برآورد می شود این شرکت به طور میانگین از هر دستگاه، سهمی ۸ دلاری داشته باشد. یعنی اینکه تا پایان سال ۲۰۱۳ مبلغ حق الامتیاز واریزی به جیب شرکت تحت مدیریت استیو بالمر بیش از 3.4 میلیارد دلار خواهد بود. 

و با توجه به اینکه فروش دستگاه های اندرویدی دائما رو به افزایش است، سود مایکروسافت هم به شکل تصاعدی بالا خواهد رفت. برای مثال اگر تنها نیمی از 1.5 میلیارد دستگاه اندرویدی که پیش بینی می شود در ۲۰۱۷ به فروش خواهند رفت، حق الامتیاز مایکروسافت را پرداخت کنند؛ این شرکت صاحب 5.9 میلیارد دلار سود از سیستم عامل رقیب خواهد شد. 

اگر چه مایکروسافت مدعی است از تمامی تولید کنندگان اندرویدی دنیا باید این پول را دریافت کند. حال در صورتی هم که تنها موفق به دریافت این پول از ۷۵ درصد تولید کنندگان در سال ۲۰۱۷ شود، احتمالا 8.8 میلیارد دلار پول در حساب بانکی اش سنگینی خواهند کرد.

/ 0 نظر / 7 بازدید